
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 37.59 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Height | 9.5 mm |
| Packaging | Tray |
| Voltage Rating | 200 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 1 A |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Gender | Socket (Female) |
| Number of Contacts | 26 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 26 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
| Contact Resistance | 15 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Contact Voltage Rating (AC) | 200 V |
| Termination Post Length | 3 mm |
| Contact Pitch | 2.54 mm |
Stock: 109
Distributors
pcbx
Unit Price$2.57847
Ext.Price$2.57847
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $2.57847 | $2.57847 |
| 10 | $2.10313 | $21.03130 |
| 25 | $1.74577 | $43.64425 |
| 50 | $1.66782 | $83.39100 |
| 100 | $1.59335 | $159.33500 |
| 300 | $1.52220 | $456.66000 |
| 500 | $1.45423 | $727.11500 |
| 1000 | $1.38926 | $1389.26000 |
